Villkor

Några enkla men viktiga regler när du interagerar med andra via vårt forum eller skickar kommentarer etc. på wrangel.org.

Generella regler:
  • Skriv alltid på ett tydligt och sakligt samt håll dig till ämnet.
  • Tänk efter före minst två gånger och läs igenom hela texten först, eller ännu bättre ─ låt någon annan läsa igenom den om du har den möjligheten innan du publicerar en text på wrangel.org.
  • Personangrepp eller nedlåtande kommentarer är bannlysta här! Detta är inte något åsiktsforum utan en släktplats där du tar hänsyn och sprider positiva nyheter och meddelanden.
  • Var tillmötesgående och hjälpsam. Tänk på att alla inte har lika mycket erfarenhet av internet. Dela gärna med dig om du har kunskaper som du kan bidra med på ett pedagogiskt och konstruktivt sätt.
  • Undvik VERSALER och utropstecken om det inte är särskilt påkallat vid akronymer (ex: IKEA) eller för att uttrycka positiva känslor). Att använda VERSALER kan annars lätt tolkas som om du är upprörd eller skriker. Om du vill förstärka innebörden i ett ord pröva att istället sätta stjärnor runt ordet/orden, exempelvis: Jag kan *absolut inte* rekommendera den filmen.
  • Om du vill förmedla känslor (visa att du skrattar, är ledsen, ironisk etc.) kan du använda så kallade smileys eller emotikoner. Det är ett bra sätt att undvika feltolkning och tar udden av eventuella missförstånd. Några exempel är:
    • Kolon [:] + högerparentes [)] = 🙂 (leende)
    • Semikolon [;] + högerparentes [)] = 😉 (blinkning)
    • Kolon [:] + Stort D = 😀 (storskratta)
    • Västerpil [<] + Siffran 3 = ❤ (älskar – ska se ut som ett liggande hjärta)

Alternativt kan du alltid infoga valfri smiley genom att:

  • Windows-dator samtidigt trycka på Windowsknappen + . (punkt)
  • MAC-dator CTRL + CMD + Mellanslag
Särskilda regler för släktforumet:
Syftet med vårt forum är att skapa givande samtal om och omkring speciella ämnen som rör eller har anknytning till släkten Wrangel och det bästa sättet att bidra till ett givande samtal är hålla sig till ämnet i de olika forumtrådarna.

  • Använd korta och tydliga ämnesrubriker i dina e-postmeddelanden eller diskussionsinlägg.
  • Om du har en annan vinkling eller en annan frågeställning i ett svar på ett inlägg är det kanske bättre om du startar en ny tråd.
  • Om du skriver en lång text, dela gärna in den i stycken och sätt rubriker så blir den mer lättläst.
  • Sätt rubriken efter du skrivit ditt inlägg (om det inte är ett svar i en pågående tråd). Det gör att det blir lättare att formulera rubriken så att den tydligt anknyter till texten i inlägget. Något som i förlängningen också underlättar för mottagarna/läsarna att se vad ditt meddelande handlar om.
  • Om du byter ämne i en diskussion byt också ämnesrubrik.
  • Om du har en fråga eller vill starta en ny tråd, läs först gärna igenom äldre foruminlägg och se om ämnet förekommer sedan tidigare.
  • Ingen reklam eller spam.
  • Beakta upphovsrättslagen som reglerar äganderätten till visst medialt material. Vill du googla efter en bild som kan understödja din text kan du använda Googles filter “Användningsrättigheter” i bildsök och filtrera på enbart “Creative common-licenser” som innebär att det är fritt att publicera. Är du osäker på dina rättigheter till exempel om du vill bifoga en bild försök att kolla med bildkällan som i regel finns där du hittade bilden.
  • Den som vill använda material publicerat på wrangel.org bör känna till att samma regler gäller för elektroniskt publicerat material som för tryckt material. Man behöver alltså be om tillstånd av upphovsrättsinnehavaren för att få använda materialet.

wrangel.org försöker att i görligaste mån hålla sig till det regelverk som är framtaget inom den Europeiska Unionen (GDPR). Läs mer om våra förpliktelser mot GDPR här »

//Webbredaktör’n